Uchwała Nr VII/38/2019
Rady Powiatu w Lipsku
z dnia 27 lutego 2019 roku

 

w sprawie: stanowiska dotyczącego realizacji art. 94 ust. 2 ustawy z dnia 26 września 2001 – Prawo farmaceutyczne.

 

Na podstawie:
 art. 9 ust. 1 w związku z art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2018 r. poz. 995 z późn. zm.)

Rada Powiatu w Lipsku uchwala co nastepuje:

§ 1

Rada Powiatu w Lipsku przyjmuje stanowisko w sprawie realizacji obowiązku, o którym mowa a art. 94 ust. 2 ustawy z dnia 26 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne o treści  stanowiącej załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.

§ 2

Upoważnia się Przewodniczącego Rady Powiatu do przesłania niniejszej uchwały wraz
z załącznikiem zgodnie z rozdzielnikiem.

§ 3

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.


Przewodniczący Rady Powiatu

Józef Sosnowski


Załącznik nr 1
Uchwały Nr VII/38/2019
Rady Powiatu w Lipsku
z dnia 27 lutego 2019 roku

Stanowisko
Rady Powatu w Lisku
z dnia 27 lutego 2019 r.

w sprawie realizacji obowiązków wynikających z art. 94 ust. 2 ustawy z dnia 26 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne.

Przepis art. 94 ust. 2 ustawy z dnia 26 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2017 r. poz. 2211) zobowiązuje radę powiatu do określenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostepnych na terenie powiatu. Podstawowym kryterium uwzględnianym przy ustaleniu harmonogramu godzin pracy jest jego dostosowanie do potrzeb ludności i zapewnienie dostępności świadczeń również w porze nocnej, w niedzilę, święta i inne dni wolne od pracy. Równocześnie rada powiatu nie ma uprawnień władczych do nakazania konkretnej aptece pracy w określnych godzinach pracy np. w dni świąteczne czy w porze nocnej. Określenie harmonogramu ma istotne znaczenie w organizacji pracy apteki, wkraczając w kompetencje pracodawcy, który zobowiązany jest do prawidłowego rozliczania czasu pracy posczególnych pracowników apteki. Szczególnie dotyka to apteki funkcjonujące w oparciu o pracę jednego lub dwóch magistrów farmacji.
    Tryb wydania uchwały wymaga zasięgnięcia opinii wójtów (burmistrzów, prezydentów maist) gmin z terenu powiatu i samorzadu aptekarskiego, natomiast nie przewiduje, aby uchwałodawca musiał się zwracać o opinię do przedsiębiorców i farmaceutów.
W orzecznictwie podkreśla się, że ustalenie rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostepnych
w drodze uchwały rada powiatu niewątpliwie stanowi ograniczenie swobody prowadzenia działaności gospodarczej. Przedsiębiorca prowadzący taką aptekę nie może bowiem samodzielnie wyznaczać ram czasowych jej funkcjonowania. Podkreślenia jednak wymaga fakt, że prowadzenie apteki ogólnodostepnej będącej placówką ochrony zdrowia publicznego, z istoty rzeczy związane jest z pewnymi ograniczeniami. Otrzymując zezwolenie na prowadzenie apteki, przedsiębiorca zostaje zobligowany do przestrzegania przepisów ww. ustawy.
    W Polsce od kilu lat narasta problem realizacji dyżurów aptek, szczególnie w porze nocnej. Ustawodawca zobowuiązując rady powiatów do ustalania rozkładu godzin aptek nie wyposażył je jednak w środki prawne służące jego egzekwowania. Zgodnie z art. 103 ust. 2
pkt 3 ustawy, wojewódzki inspektor farmaceutyczny może cofnąc zezwolenie na prowadzenie apteki ogólnodostepnej jeśli apteka nie zaspokaja w sposób uporczywy potrzeb ludności
w zakresie wydawania produktów leczniczych.
Przepis powyższy dotyczy uporczywego niezaspakajania potrzeb ludności, a nie realizacji rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu. Ma charakter fakultatywny i zależy od uznania organu nadzoru farmaceutycznego.
    Powyższe argunety przemawiają za zmianą przepisu, który umożliwiłby samorządom powiatowym egzekwoanie ustalonego harmonogramu pracy aptek. Powiat zgodnie z przepisem ustawy nie jest w stanie wykonać ustawowego obowiązku wynikającego z systemu ochrony zdrowia, bowiem ewentualne naruszenia harmonogramu dyżurów aptek jest w zakresie uprawnień nadzoru farmaceutycznego a nie organów samorządu powiatowego.
    Z tych też względów wniosimy o dokonanie  przez ustawodawcę zmian w sprawie, uwzględniających powyższe uwagi.

 

 

Rozdzielnik:
1.    Minister Zdrowia,
2.    Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Warszawie,
3.    Naczelna Izba Aptekarska.
4.    Związek Powiatów Polskich,
5.    Samorządy Powiatu z terenu woj. Mazowieckiego.

 

Powrót

Załączniki

  • Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:Uchwała Nr VII/38/2019 Rady Powiatu w Lipsku z dnia 27 lutego 2019 roku w sprawie stanowiska dotyczącego art.94 ust.2 ustawy z dnia 26 września 2001- Prawo farmaceutyczne.
Podmiot udostępniający informację:Starostwo Powiatowe w Lipsku, 27-300 Lipsko, ul. Rynek 1
Informację opublikował:Małgorzata Szmit
Data publikacji:04.03.2019 10:06
Wytworzył lub odpowiada za treść:Zarząd Powiatu
Informację aktualizował:Małgorzata Szmit
Data aktualizacji:04.03.2019 10:06